

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | -150 V |
| Length | 3 mm |
| Width | 1.4 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 1.1 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | PNP |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Frequency | 100 MHz |
| Number of Elements | 1 |
| Current Rating | -1 A |
| Max Power Dissipation | 500 mW |
| Power Dissipation | 500 mW |
| Max Collector Current | 1 A |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 150 V |
| Transition Frequency | 100 MHz |
| Continuous Collector Current | -1 A |
| Element Configuration | Single |
| Max Frequency | 100 MHz |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 150 V |
| Max Breakdown Voltage | 150 V |
| Gain Bandwidth Product | 100 MHz |
| Collector Base Voltage (VCBO) | 160 V |
| Collector Emitter Saturation Voltage | -350 mV |
| Emitter Base Voltage (VEBO) | -5 V |
| hFE Min | 50 |
| Schedule B | 8541210080 |
| Max Cutoff Collector Current | 100 nA |
| Transistor Type | PNP |
Stock: 28
Distributors
pcbx
Unit Price$0.27754
Ext.Price$0.27754
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.27754 | $0.27754 |
| 10 | $0.24787 | $2.47870 |
| 50 | $0.22138 | $11.06900 |
| 100 | $0.19341 | $19.34100 |
| 500 | $0.16897 | $84.48500 |
| 1000 | $0.16292 | $162.92000 |
| 3000 | $0.15709 | $471.27000 |
| 5000 | $0.14896 | $744.80000 |
